Projekt powstał w odpowiedzi na potrzeby pacjentów w zakresie wczesnej diagnostyki w obszarze onkologii, kardiologii i neurologii. Realizacja projektu, dzięki wprowadzeniu rozwiązań usprawniających pozwoli na zminimalizowanie czasu oczekiwania pacjenta na diagnostykę, leczenie i rehabilitację, zwiększy także dostęp lekarzy do wyników badań pacjenta. Platforma eCareMed jest odpowiedzią na ciągle zwiększające się potrzeby w obszarze zdrowia, dzięki jej utworzeniu nastąpi wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w obszarze e-Zdrowia. Wdrożone usługi ukierunkowane zostaną na poprawę bezpieczeństwa i komfortu w leczeniu pacjentów. Platforma umożliwi przeprowadzanie kompleksowej diagnostyki i terapii dobranej indywidualnie dla chorych z uwzględnieniem specyfiki ich choroby z wykorzystaniem telekonsultacji między podmiotami leczniczymi.
Projekt w sposób znaczący usprawni funkcjonowanie podmiotów uczestniczących w projekcie. Będzie oddziaływał bezpośrednio na pracowników sześciu podmiotów, na ich pacjentów oraz na mieszkańców województwa śląskiego, potencjalnych pacjentów (4 570 849 osób). Wysokie wskaźniki śmiertelności powodują, że obszar oddziaływania projektu notuje stały spadek liczby ludności (o 0,62% w latach 2015/2013), mimo najwyższej w skali kraju atrakcyjności inwestycyjnej. Pod względem atrakcyjności inwestycyjnej zarówno dla działalności przemysłowej, usługowej, jak i zaawansowanej technologicznie podregion oceniono jako najatrakcyjniejszy w Polsce (raport IBnGR: 2014). Jednocześnie jest to obszar, w którym społeczeństwo szybko się starzeje, gwałtownie spada liczba osób w wieku przedprodukcyjnym, rośnie natomiast liczba mieszkańców w wieku poprodukcyjnym (o 33,33% w roku 2030) co powoduje, że coraz większa liczba osób potrzebuje specjalistycznej opieki medycznej. Celem głównym Projektu jest zwiększenie dostępności pacjentów do świadczeń medycznych poprzez wykorzystanie technologii informacyjnych i komunikacyjnych (TIK) w działalności Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz szpitali partnerskich. Cel zostanie osiągnięty w wyniku rozbudowy infrastruktury teleinformatycznej i instalacji zaawansowanych technologicznie informatycznych systemów zarządzania i komunikowania. Realizacja projektu przyczyni się do skrócenia czasu oczekiwania pacjenta na diagnostykę, leczenie i rehabilitację (średnio o 7 dni), a także umożliwi bezpieczne udostępnianie wyników badań celem przeprowadzenia szybkich konsultacji i/lub monitorowaniu leczenia pacjenta. Odbiorcy projektu to: Pacjenci oraz ich opiekunowie, Personel medyczny, Kadra zarządzająca, Podmioty tworzące. Projekt jest zatem zgodny z celami RPO WŚL 2014-2020, Cel szczegółowy: „Większa dostępność e-usług publicznych". w ramach tego celu przewiduje się realizację projektów na rzecz działań w zakresie e-usług i usług TIK, tj. Celu Tematycznego 2, który brzmi: „Zwiększanie dostępności, stopnia wykorzystania i jakości TIK (technologii informacyjnych i komunikacyjnych). Oś priorytetowa II. „Cyfrowe Śląskie "- Priorytet Inwestycyjny 2c „Wzmocnienie zastosowań TIK dla e-administracji, e-uczenia się, e-włączenia społecznego, e-kultury i e-zdrowia". w ramach priorytetu przewiduje się podniesienie poziomu, liczby oraz jakości usług elektronicznych, w szczególności w obszarach: e-administracji, e-zdrowia, e-kultury oraz e-usług w uczelniach wyższych. Dzięki realizacji działań w ramach tego priorytetu wzrośnie liczba osób korzystających z usług oraz zasobów publicznych udostępnianych on-line w województwie śląskim.
Projekt zgodny z Działaniem 2.1 „Wsparcie rozwoju cyfrowych usług publicznych", którego Celem szczegółowym jest „Zwiększone wykorzystanie e-usług publicznych".
Platforma eCareMed jest odpowiedzią na ciągle zwiększające się potrzeby w obszarze zdrowia, wprowadza na dużą skalę wykorzystanie TIK w obszarze e-Zdrowie, pozwoli na wymianę, składowanie i udostępnianie danych medycznych w postaci tekstów, obrazów i treści multimedialnych z różnych ośrodków służby zdrowia.