Obecne systemy informatyczne sześciu podmiotów tworzących konsorcjum nie są dostosowane do wdrożenia usług telemedycznych. Ich zaimplementowanie dla potrzeb obywateli (pacjentów, pracowników, kontrahentów) wymaga dostosowania systemu w zakresie części medycznej (HIS), w tym Elektronicznej Dokumentacji Medycznej. Śląska Cyfrowa Platforma Medyczna eCareMed jest odpowiedzią na potrzebę informatyzacji w ochronie zdrowia, której celem jest dostosowanie podmiotów leczniczych do wymogów ustawy z dnia 28.04.2011r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (tekst jednolity Dz. U. z 2017, poz. 1845), bezpieczne i zgodne z prawem wytwarzanie, przechowywanie oraz przekazywanie dokumentów medycznych pomiędzy jednostkami oraz integrację z tworzoną na szczeblu krajowym Elektroniczną Platformą Gromadzenia Informacji o Zdarzeniach Medycznych (PI), której zadaniem jest usprawnienie procesów związanych z planowaniem i realizacją świadczeń zdrowotnych, monitorowaniem i sprawozdawczością z ich realizacji, dostępem do informacji o udzielanych świadczeniach oraz publikowaniem informacji w obszarze ochrony zdrowia. z analiz przeprowadzonych w 2017 roku wynika, że Regionalna Platforma Medyczna funkcjonuje wl2zl6 województw. w województwie śląskim nie funkcjonuje na chwilę obecną żadna Platforma o zasięgu regionalnym.
Szpitale biorące udział w projekcie posiadają sprzętową infrastrukturę informatyczną zapewniającą ciągłą i stabilną pracę użytkowanych systemów informatycznych. Jednak w związku z realizacją niniejszego projektu przewiduje się wzrost ilości przetwarzanych i gromadzonych danych obrazowych, co bezpośrednio przekłada się na: konieczność modernizacji sieci w związku ze zwiększeniem ilości przesyłanych siecią danych, rozbudowę systemu archiwizacji i dystrybucji obrazów (tj. PACS lub VNA - Vendor Neutral Archive) w związku ze zwiększoną ilością przechowywanych danych. Ponadto tylko 2 (Beskidzkie Centrum Onkologii oraz Instytut Onkologii w Gliwicach) z 5 szpitali biorących udział w projekcie posiada odpowiednie systemy i infrastrukturę do wytwarzania danych i dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej. w tej chwili nie funkcjonują mechanizmy pozwalające na wymianę dokumentacji medycznej pomiędzy podmiotami. Nie funkcjonują również systemy/narzędzia pozwalające na prowadzenie odmiejscowionych konsultacji lekarskich (telekonsultacji). z drugiej strony szpitale biorące udział w projekcie posiadają wykwalifikowaną kadrę medyczną, tak więc aktywna współpraca pomiędzy tymi ośrodkami pozwoliłaby na współpracę zwłaszcza w obszarze kardiologii, neurologii i onkologii. Przyczyni się to do poprawy jakości i szybkości udzielanych świadczeń. w ramach projektu planuje się również uruchomienie teleusług dla pacjentów kardiologicznych i neurologicznych, co pozwoli na monitorowanie procesu leczenia oraz stanu zdrowia i samopoczucia pacjentów w warunkach domowych, tj. w ich naturalnym środowisku. w chwili obecnej proces prowadzenia radioterapii ma charakter wyspowy, natomiast zastosowanie nowoczesnych systemów wchodzących w skład zintegrowanej linii radioterapeutycznej, umożliwi uruchomienie telekonsultacji i zdalnych ekspertyz w obszarze planowania leczenia radioterapii. w związku z powyższym niezbędne jest dokonanie wymiany sprzętu serwerowego oraz stacji roboczych, a także aktualizacja oprogramowania.
Śląski Uniwersytet Medyczny dostrzega lukę w ogólnie pojętym procesie przepływu informacji i wymiany wiedzy, widoczną zarówno na etapie edukacji przyszłej kadry systemu ochrony zdrowia jak i podczas pracy personelu medycznego posiadającego już doświadczenie zawodowe. Lukę tą można wypełnić poprzez opracowywanie i wdrażanie nowoczesnych metod dydaktycznych opartych na zastosowaniu powszechnie dostępnych technologii informatycznych. Powyższe warunki są niezbędne do zapewnienia prawidłowej wymiany informacji pomiędzy podmiotami ochrony zdrowia i platformą eCareMed, w zakresie gromadzenia, przechowywania, wymiany i udostępnienia danych i dokumentacji medycznej.